شرایط حقوقی ارث زنازاده چیست؟

شرایط حقوقی ارث زنازاده چیست؟

شرایط حقوقی ارث زنازاده چیست؟

شرایط حقوقی ارث زنازاده، مسئله ای است که قصد داریم در این مقاله بدان بپردازیم. همانطور که می دانید نهاد خانواده از اهمیت ویژه ای در اسلام برخوردار است. این نهاد حقوقی مهم، ماحصل ازدواج است. همانطور که پیامبر اسلام نیز فرمودند، کسی که ازدواج نکرده باشد، نصف دینش کامل نشده است. همین مسئله می تواند شاهد مناسبی برای اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده باشد. در واقع نهاد خانواده تنها نهاد حقوقی مجاز برای ادامه نسل است و هر گونه تولدی خارج از این نهاد، مورد حمایت قانونگذار نیست. اما به هر حال نمی توان از تولد فرزندهای نامشروع جلوگیری کرد، به همین منظور قانونگذار برای تنظیم روابط میان انسان ها و حفظ نظم جامعه، قوانینی را پیرامون این مسئله تنظیم کرده است. در ادامه به طور تفصیلی با شرایط حقوقی ارث زنازاده، اثبات نسب و تعریف فرزند ولدزنا آشنا خواهیم شد. پس با یکی دیگر از مجموعه مقالات موسسه حقوقی وکلای تلفنی همراه ما باشید.

 

هزینه مشاوره حقوقی

تعریف زنازاده در قانون ایران

اولین قدم برای بحث پیرامون شرایط حقوقی ارث زنازاده، بررسی تعریف زنازاده است. برای این کار ضروری است که ابتدائا با معنای لغوی آن آشنا شویم. در فرهنگ لغت عمید، زنازاده یا حرام زاده شخصی است که از همبستر شدن نامشروع زن و مرد به وجود آید. معنای حقوقی این کلمه از معنای لغوی آن نیز جدا نیست. دکترین حقوقی و فقها، زنازاده را شخصی می دانند که مادر و پدر او، رابطه ی مشروعی نداشته اند. مهم ترین مسئله در مورد تعریف زنازاده در حقوق ایران این است که با مفهوم رابطه ی نامشروع آشنا شویم. در حقوق ایران، هر گونه رابطه ی جنسی خارج از نکاح، رابطه ی نامشروع می باشد. رابطه ی نامشروع، منجر به ایجاد مفهوم نسب نامشروع می شود. در واقع نسب نامشروع، خلاف نسب مشروع است. پس نسبی که ناشی از زنا باشد و نطفه ی فرد در زمانی منعقد شده باشد که رابطه ی نکاح صحیحی میان زن و مرد برقرار نبوده است، نسب نامشروع نامیده می شود. شرط دیگری نیز باید بیان شود که هنگام برقراری رابطه ی جنسی یکی از والدین یا هر دوی آنها نسبت به عدم صحیح بودن نکاح، مطلع باشند.

وکیل حرفه ای ارث کیست؟

قدم بعدی برای بررسی شرایط حقوقی ارث زنازاده آشنایی با وکیل حرفه ای ارث است. یکی از مواردی که در حقوق خانواده مطرح می شود و سخت ترین مباحث حقوق خانواده نیز به حساب می آید، ارث و به طور دقیق تر ارث ولدزنا است. دکترین حقوقی همواره بر سر مباحث مربوط به ارث با یکدیگر اختلاف نظر داشته اند. همین مسئله باعث پیچیده تر شدن و تخصصی تر شدن مباحث ارث می شود. به علاوه باید به قوانین پیشرفته ارث نیز اشاره داشته باشیم. به همین منظور نمی توان پرونده های مربوط به این موضوع را بدون کمک گرفتن از وکیل ارث، با موفقیت پشت سر گذاشت. اما سوالی که در بحث گرفتن مشاوره حقوقی ارث، مطرح می شود این است که وکیل حرفه‌ای ارث کیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که وکیل ارث، وکیلی است که دارای ویژگی های زیر باشد:

  • تسلط به قوانین حقوقی مربوط به ارث.
  • تجربه در حل پرونده های ارث.
  • داشتن مدرک مرتبط در صورت امکان.

برای آشنایی بهتر با شرایط حقوقی ارث زنازاده و حل پرونده های مربوطه می توانید با مشاوران موسسه حقوقی وکلای تلفنی، مشاوره حقوقی داشته باشید.

 

آیا به زنازاده هم ارث می رسد؟

اما سوال اصلی در مقاله ی شرایط حقوقی ارث زنازاده، این است که آیا زنازاده ارث می برد؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید با موانع ارث و مفهوم توارث آشنا شویم. توارث در واقع به معنای ارث بردن است و در اصطلاح حقوقی، رابطه ی خویشاوندان سببی و نسبی با شخص فوت شده می باشد که این افراد به سبب رابطه ی مذکور از متوفی ارث می برند. توارث دارای موانعی است که یکی از این موانع زنازاده بودن است. اکنون برای پاسخ به سوال ابتدایی باید به ماده ی 884 قانون مدنی مراجعه کنیم. بر اساس این ماده ولدزنا نه تنها از پدر و مادر خود ارث نمی برد بلکه از اقوام آنها نیز ارثی نخواهد برد. البته قانونگذار استثنائاتی نیز در نظر گرفته است که در بخش شرایط حقوقی ارث زنازاده و موارد آن بدان می پردازیم.

 

 

مواردی که زنازاده هم ارث می برد

همانطور که گفته شد شرایط حقوقی ارث زنازاده به طور کلی این است که شخص مذکور از پدر و مادر و اقوام آنها ارثی نخواهد برد. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. برای دانستن این موارد باید به ماده 884 قانون مدنی اشاره کرد. بر اساس ماده مذکور شرایط حقوقی ارث زنازاده به این صورت است که اگر یکی از والدین هنگام رابطه ی جنسی، نسبت به اشتباه بودن و ناصحیح بودن رابطه آگاه نباشد و به تصور این که رابطه مذکور، یک رابطه ی صحیح است، آن را انجام داده باشد، ولد متولد شده، نسبت به وی ولد به شبهه است و از پدر یا مادری که مرتکب این اشتباه شده است، ارث خواهد برد. در صورت اکراه هر کدام از طرفین نیز این حکم نسبت به فرد اکراه شونده نیز ساری و جاری است. از آنجایی که این مباحث بسیار پیچیده می باشد بهتر است با وکلای ما، مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان داشته باشید.

 

ارتباط در واتس اپ

چگونگی اثبات زنازاده بودن

آخرین موضوعی که در بحث پیرامون شرایط حقوقی ارث زنازاده باید بدان پرداخته شود، این است که چگونه می توانیم ولدزنا بودن شخصی را در دادگاه اثبات کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید به موارد اثبات نسب اشاره داشت:

  • ارائه شناسنامه.

  • شهادت شهود.
  • اماراتی نظیر آزمایش دی ان ای و ارائه ی آن به دادگاه.
  • اقرار.
  • اماره فراش.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط حقوقی ارث زنازاده و چگونگی اثبات آن بهتر است با وکلای مجرب موسسه حقوقی وکلای تلفنی، مشاوره حقوقی تلفنی داشته باشید.

 

مشاوره حقوقی انحصار وراثت
مشاوره حقوقي زنا
مشاوره حقوقی اثبات نسب
اثبات رابطه جنسی از طریق پزشک قانونی
درباره ما 


سوالات متداول

نظرات

وحید قلی پور عباسی

زمانی که رابطه زوجیت بین زن و مرد وجود نداشته باشد و با انعقاد نطفه فرزندی متولد شود به آن فرزند نا‌مشروع گفته می‌شود. فرزند نا‌مشروع مانند فرزند مشروع دارای تمام حقوق و تکالیف قانونی است. تنها استثناء این است که به فرزند نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد. قوانین فرزند نامشروع در قانون بر طبق قانون و فقه اسلامی فرزند نا‌مشروع یکی از موانع ارث‌ بردن است. بر طبق ماده 884 قانون مدنی، به فرزند زنا‌زاده یا نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد. زیرا زنا مانعی برای نسب قانونی و مشروع است. در نتیجه اموال باقی‌مانده از پدر و مادر فوت‌شده وی به خویشاوندان وی بر طبق طبقات ارث در قانون تعلق خواهد گرفت. اما پدر و مادر می‌توانند از طریق روش‌های دیگر اموال خود را به فرزند نا‌مشروع انتقال دهند. بر طبق ماده 1165 قانون مدنی، فرزندی که از طریق رابطه شبهه به دنیا آید، در اشتباه بود. اما براساس ماده 1167 قانون مدنی، فرزند متولد‌شده از رابطه زنا به شخص زانی تعلق ندارد. در نتیجه فرزند نا‌مشروع از شخص زانی ارث نمی‌برد. حقوق فرزند نا‌مشروع مانند حقوق فرزند مشروع است. قوانین در مورد حضانت فرزند، پرداخت نفقه و اجازه پدر برای ازدواج دختر در مورد فرزند نا‌مشروع نیز وجود دارد. بر طبق قانون، شخص زانی موظف است که برای فرزند نا‌مشروع شناسنامه اخذ کند. در ماده 1168 قانون مدنی بیان شده است که وظیفه نگهداری از طفل حق و تکلیف والدین است. این ماده به این معنی است که در نگهداری طفل مشروع با نا‌مشروع تفاوتی وجود ندارد. در قانون برای اینکه فرزند نا‌مشروع از والدین فوت‌شده ارث ببرد، شرایطی تعیین شده است. بر طبق ماده 884 قانون مدنی به فرزند نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد. اما در صورتی که رابطه وی با یکی از پدر و مادر اثبات شود و در مورد یکی از والدین اکراه و شبهه زنا وجود نداشته باشد، به فرزند نا‌مشروع از طرف آن شخص ارث تعلق می‌گیرد. شرایط اصلی برای تعلق ارث به فرزند نا‌مشروع این است که شخصی که زنا را مرتکب شده است، در اشتباه باشد. همچنین اطلاعی در مورد اینکه عمل مرتکب‌شده نسبت به وی ممنوع است، نداشته باشد. به فرزند متولد‌شده در این حالت ولد به شبهه گفته می‌شود. در نتیجه این فرزند با شخص شبهه یا اشتباه، نسب قانونی دارد و از طرف آن شخص به وی ارث تعلق خواهد گرفت. در صورتی که هردو طرف در اشتباه و شبهه باشند، عمل ارتکابی بین آنها زنا نیست و فرزند متولد‌شده، با هردو نسب قانونی دارد. در نتیجه ارث به وی تعلق خواهد گرفت. عدم‌توارث فرزند نا‌مشروع و والدین وی دارای دو استثناء اکراه و شبهه است. در اکراه شخص به وسیله تهدید‌کردن مجبور به انجام‌دادن عملی می‌شود. در این حالت اگر مرد زن را با تهدید وادار به رابطه نماید و فرزندی متولد شود، طفل نا‌مشروع به مادر خود تعلق دارد و از وی ارث خواهد برد. رای وحدت رویه شماره 617 در مورد ارث فرزند نامشروع بر طبق این رای در مورد اثبات رابطه نسب و گرفتن شناسنامه برای طفل نا‌مشروع، شخص زانی پدر طفل تلقی می‌شود. در نتیجه تمام حقوق و تکالیف پدر در مورد گرفتن شناسنامه، پرداخت نفقه و … بر عهده شخص زانی است. اما بر طبق ماده 884 قانون مدنی به فرزند نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد و این از موانع ارث است. با توجه به اهمیت دعاوی ارث و پیچیدگی قوانین و مقررات قانون ارث، قبل از هر اقدام در طرح دعاوی ارث و میراث و دعاوی نسب با وکیل ارث که بر تمام قوانین و مقررات ارث تسلط دارد مشورت نمایید.


شهره رحمنی

به روابط جنسی نامشروعی که بین یک زن و مرد برقرار می شود، زنا می گویند. در چند مورد است که رابطه جنسی بین زن و مرد تحت عنوان زنا شناخته می شود. حکم و حد و حدودی که برای زنا وجود دارد نیز می تواند با توجه به برخی از قوانین متفاوت باشد


فاطمه علی زاده

با سلام زنازاده به فردی گفته می شود که ناشی از رابطه نامشروع و خارج از عقد نکاح چ دائم و چه موقت بوده باشد در این صورت ولد زنا بوده و از پدر و مادر و خویشاند های ان ها ارث نمی برد مگر در مواقعی که رابطه جنسی از طرف یکی از ان ها به اجبار و اکراه یا شبه (یعنی فرد فکر میکرده که در عقد طرف مقابل )واقع شده باشد که از طرف او ارث می برد همچنین فرزند به دنیا امده از عقد موقت نیز ارث می برد اما زوجین در نکاح موقت از بکدیگر ارث نمی برند


علی

مواردی که به امور خانوادگی مربوط میشود مانند طلاق ازدواج نفقه ارث و... به دلیل اشارات اشتباهی که در خیلی از رسانه ها و فبلمها و سریالها وجود دارد به غلط در ذهن مردم جا افتاده ممنونم که مطالب مفید منتشر میکنید بسیاری از تصورات نادرست شخص من به کمک همین مطالب برطرف شده


بشیر علی پاریاد

ماده 884 قانون مدنی، در خصوص شرایط وراثت ولدالزنا، مقرر می دارد:" ولدالزنا، از پدر و مادر و اقوام آنان، ارث نمی برد؛ لکن، اگر حرمت رابطه ای که طفل، ثمره آن است، نسبت به یکی از ابوین، ثابت و نسبت به دیگری، به واسطه اکراه یا شبهه، زنا نباشد، طفل فقط، از یک طرف و اقوام او ارث می برد و بالعکس ". بر اساس ماده فوق، شرایط وراثت ولدالزنا، عبارت است از اینکه : رابطه زنا، نسبت به یکی از والدین طفل، اثبات شده و نسبت به والد دیگر، به دلیل اینکه زنا، به اکراه بوده یا شبهه در آن وارد است و به عبارتی، فرزند ناشی از آن، ولد به شبهه می باشد، اثبات نگردد. در صورتی که مرتکب فعل زنا، هنگام ارتکاب آن، در اشتباه باشد و نداند عمل ارتکابی، نسبت به او ممنوع است، زنا واقع نشده و در این صورت، طفل متولد از این رابطه، ولد به شبهه، نامیده می شود.


آزاده

فرزند زنا زاده یا ولد زنا، فرزندی است که در هنگام انعقاد نطفه وی ، رابطه نکاح صحیحی میان پدر و مادر او برقرار نباشد. حکم قانونی بچه نامشروع و حقوق وی مانند فرزند مشروع است. تنها استثنا در این زمینه ارث است و بنابراین فرزند زنازاده و والدین او از یکدیگر ارث نمی برند.


محمد صادق تیغ نورد

با سلام و احترام، همان طور که می دانیم هر فردی در طول زندگی خود دستاوردهای مادی و معنوی ای داشته که بعد از مرگ تحت عنوان ارث به وراث وی خواهد رسید. توارث در فقه و قانون مدنی به رابطه ای گفته می شود که میان شخص متوفی و خویشان او وجود دارد و سبب می شود که بازماندگان شخص بعد از فوت وی از او ارث ببرند. به طور کلی، ارث به خویشاوندان نسبی و خویشاوندان سببی شخص تعلق خواهد گفت. خویشاوندان نسبی آن دسته از وراث بوده که به واسطه خون با متوفی نسبت داشته و خویشاوندان سببی کسانی هستند که به واسطه پیوندی نظیر ازدواج با فرد فوت شده نسبت دارند. با وجود اینکه فرزند حاصل رابطه نامشروع یا فرد زنازاده به واسطه خون با متوفی ارتباط دارد اما ارث فرزند نامشروع یا زنازاده قواعد مخصوص به خود را داشته و شرایط ارث بری وی مانند سایر وراث نسبی نیست. زنازاده بر اساس قانون ارث نخواهد برد مگر در صورت داشتن شرایط ارث فرزند نامشروع شرایط وراثت ولدالزنا، عبارت است از اینکه رابطه زنا نسبت به یکی از والدین طفل،اثبات شده و نسبت به والد دیگر به دلیل اینکه زنا،به اکراه بوده یا شبهه در آن وارد است اثبات نگردد، در این شرایط رابطه توارث میان زنازاده و والدی که زنا نسبت به او ثابت نیست برقرار خواهد بود.


بهناز اسکندری

ثبت شرکت و برند در مجموعه وکیل تلفنی کاملا تخصصی


فاطمه عمادی

باسلام،، کلی حسب ماده 884 قانون مدنی ولدالزنا از پدر و مادر و خویشان آن ها ارث نمی برد. ولی تحت شرایط خاصی ولد زنا هم می تواند ارث ببرد. مطابق ماده 884 قانون مدنی ” ولدالزنا از پدر و مادر و اقوام آنان ارث نمی برد؛ لکن اگر حرمت رابطه ای که طفل ثمره آن است نسبت به یکی از ابوین ثابت و نسبت به دیگری به واسطه اکراه یا شبهه زنا نباشد، طفل فقط از یک طرف و اقوام او ارث می برد و بالعکس”. بنابراین، در صورتی که مرتکب فعل زنا هنگام ارتکاب آن در اشتباه باشد و نداند عمل ارتکابی نسبت به او ممنوع است، زنا واقع نمی شود و در این صورت، طفل متولد از این رابطه ، ” ولد به شبهه ” نامیده می شود. در چنین حالتی، فرزند با شخصی که در شبهه یا اشتباه بوده است، نسب قانونی خواهد داشت و از او ارث می برد. اگر هم هر دوی زن و مرد در شبهه باشند، عمل انجام شده نسبت به هیچکدام از آنها زنا نیست و طفل متولد شده، دارای نسب قانونی با هر دوی آنها خواهد بود.


قجری

زمانی که رابطه زوجیت بین زن و مرد وجود نداشته باشد و با انعقاد نطفه فرزندی متولد شود به آن فرزند نا‌مشروع گفته می‌شود. فرزند نا‌مشروع مانند فرزند مشروع دارای تمام حقوق و تکالیف قانونی است. تنها استثناء این است که به فرزند نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد.


ف.و.

بر طبق قانون و فقه اسلامی فرزند نا‌مشروع یکی از موانع ارث‌ بردن است. بر طبق ماده 884 قانون مدنی، به فرزند زنا‌زاده یا نا‌مشروع ارث تعلق نمی‌گیرد. زیرا زنا مانعی برای نسب قانونی و مشروع است. در نتیجه اموال باقی‌مانده از پدر و مادر فوت‌شده وی به خویشاوندان وی بر طبق طبقات ارث در قانون تعلق خواهد گرفت. اما پدر و مادر می‌توانند از طریق روش‌های دیگر اموال خود را به فرزند نا‌مشروع انتقال دهند.


امین

اولین قدم برای بحث پیرامون شرایط حقوقی ارث زنازاده، بررسی تعریف زنازاده است. برای این کار ضروری است که ابتدائا با معنای لغوی آن آشنا شویم. در فرهنگ لغت عمید، زنازاده یا حرام زاده شخصی است که از همبستر شدن نامشروع زن و مرد به وجود آید. معنای حقوقی این کلمه از معنای لغوی آن نیز جدا نیست. دکترین حقوقی و فقها، زنازاده را شخصی می دانند که مادر و پدر او، رابطه ی مشروعی نداشته اند. مهم ترین مسئله در مورد تعریف زنازاده در حقوق ایران این است که با مفهوم رابطه ی نامشروع آشنا شویم


بهنام رحمانی فرد

با سلام شرایط حقوقی ارث زنازاده به طور کلی این است که شخص مذکور از پدر و مادر و اقوام آنها ارثی نخواهد برد. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. برای دانستن این موارد باید به ماده 884 قانون مدنی اشاره کرد. بر اساس ماده مذکور شرایط حقوقی ارث زنازاده به این صورت است که اگر یکی از والدین هنگام رابطه ی جنسی، نسبت به اشتباه بودن و ناصحیح بودن رابطه آگاه نباشد و به تصور این که رابطه مذکور، یک رابطه ی صحیح است، آن را انجام داده باشد، ولد متولد شده، نسبت به وی ولد به شبهه است و از پدر یا مادری که مرتکب این اشتباه شده است، ارث خواهد برد. در صورت اکراه هر کدام از طرفین نیز این حکم نسبت به فرد اکراه شونده نیز ساری و جاری است


محمد مومنی

در این خصوص هم بهتر بود در مقاله توضیحاتی انجام میگردید که آیا فرزند صیغه ای ارث میبرد با توجه به اینکه مطابق قانون مدنی، دختر و پسری که در دوران زوجیت متولد می گردد، ملحق به شوهر است و نظر به اینکه زوجیت اعم است از دائم و موقت، بنابراین فرزند ناشی از ازدواج موقت نیز به والدین خود ملحق شده و از آن ها ارث می برد. لذا با این استنباط نتیجه میگیریم که ارث به فرزند صیغه ای هم میرسد.


مجید شیخی

با سلام شرایط حقوقی ارث زنازاده، مسئله ای است بسیار مهم .همانطور که می دانید نهاد خانواده از اهمیت ویژه ای در اسلام برخوردار است. این نهاد حقوقی مهم، ماحصل ازدواج است. همانطور که پیامبر اسلام نیز فرمودند، کسی که ازدواج نکرده باشد، نصف دینش کامل نشده است. همین مسئله می تواند شاهد مناسبی برای اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده باشد. در واقع نهاد خانواده تنها نهاد حقوقی مجاز برای ادامه نسل است و هر گونه تولدی خارج از این نهاد، مورد حمایت قانونگذار نیست


وحید فراست

زنازاده با شرایطی ارث می برد


ثبت دیدگاه شما

فوق تخصصی

جدول مشاوره حقوقی فوق تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
10دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
30 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 280,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
60 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 350,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
تخصصی

جدول مشاوره حقوقی تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 120,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 170,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 260,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 300,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مشاوره حقوقی حضوری 1,000,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مطالعه اوراق پرونده به همراه 5 دقیقه مشاوره حقوقی توسط وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
نگارش نامه ها و درخواست های اداری 500,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
5دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری دیه توسط وکیل 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت

© 2021. وکلای تلفنی . تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد.