مجازات جرم جعل امضا

مجازات جرم جعل امضا

مجازات جرم جعل امضا

آیا می دانید جرم جعل امضا، غیر قابل گذشت است و در دعوای کیفری مورد بررسی قرار می گیرد؟ در این برگ نوشته ضمن تبیین این جرم، به مهمترین نکات مربوط به آن پرداخته می شود. موسسه حقوقی وکلای تلفنی، آماده دریافت تماس تلفنی شما در این راستا می باشد.

 

تعریف جرم جعل امضا از زبان وکیل

جرم جعل امضا یکی از جرایم قانون مجازات اسلامی است. ماده 523 قانون مجازات اسلامی در همین خصوص وضع شده است. به همین دلیل و در راستای توضیح بیشتر در مورد جعل امضا بهتر است ابتدا این ماده قانونی را تعریف کنیم تا بیش از پیش با آن آشنا شد. خود واژه «جعل» به معنای دگرگون کردن یا خلق کردن می باشد. اما جعل امضا به معنای این است که فردی به نیت تقلب و بدون اجازه از صاحب امضا اقدام به یکی از موارد زیر می کند:

 

 

هزینه مشاوره حقوقی

 

  • ساخت نوشته مشابه امضا یا ساخت مهر و سند
  • تراشیدن یا خراشیدن امضا
  • قلم بردن به امضا
  • الحاق یا نابودی آن امضا
  • اثبات یا سیاه کردن آن
  • الصاق یا چسباندن یک نوشته به نوشته دیگر

که در هر یک از این موارد، طبق قانون، جرم جعل امضا تعریف شده است. به کسی که جرم جعل می کند؛ جاعل امضا می گویند که طبق قانون می بایست مجازات شود.

 

چگونگی اثبات جعلی بودن امضا

اثبات کردن جرم جعل امضا بسیار حائز اهمیت است. سه روش برای تشخیص این جرم وجود دارد که عبارتند از: روش فیزیکی، شیمیایی و مقایسه ای. روش فیزیکی با استفاده از نور ماوراء بنفش انجام می شود. این نور برای بازخوانی مطالب پاک شده و تشخیص دقیق زمان برخورد جوهر به منظور اصلی و تقلبی بودن سند، مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین با توجه به متفاوت بودن جنس، رنگ، نوع کاغذ، قطر، ضخامت و... یا حالت فیزیکی کاغذ از جمله: بریدگی، شیار یا پارگی و... می توان پی به جرم جعل امضا برد. روش شیمیایی با توجه به اختلاف رنگ جوهر و تجزیه آن و نیز تجزیه کاغذ و جنس آن و... پی به تقلبی بودن امضا می برند. روش مقایسه ای نیز با توجه به عادات منحصر به فرد هر کسی در امضا زدن می توان امضاها را با هم مقایسه کرد. با بررسی خط، فشار وارد شده به قلم، نوع سرکش گذاری حروف و کلمات و... می توان به این هدف رسید. برای دریافت مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان به وبسایت موسسه وکلای تلفنی مراجعه نمایید.

 

 

مشاوره جعل امضا

 

مرجع صالح برای رسیدگی به جرم جعل امضا

شما می بایست شکایت خود را مبنی بر جرم جعل امضا به مرجع صالح آن ارائه کنید. اگر بخواهید شکایت خود را در این راستا به ثبت برسانید؛ می بایست ابتدای امر به کلانتری یا دادسرا مراجعه کنید. سپس با توجه به نوع جعل امضایی که شده است و در جهت احقاق حق خویش، شکایت خود را مکتوب کنید. شما به عنوان شاکی می بایست طرح دعوای کیفری داشته باشید. برای این منظور می بایست شکواییه خود را تنظیم کرده و آن را به مراجعه کیفری ارائه نمایید. پس مرجع صالح رسیدگی به جرم جعل امضا، دادسرا می باشد که باید به آن مراجعه داشته باشید. به طور کلی با یک تماس تلفنی با مشاوره حقوقی کیفری، می توانید موضوع را پیگیری کنید. برای دریافت وکیل تا پیش از ثبت شکایت نیز می توانید با موسسه حقوقی وکلای تلفنی، تماس حاصل کنید. چون در این موسسه، بهترین وکلای پایه یک دادگستری وجود دارند که به عنوان مشاوره حقوقی جرم جعل، مشکل شما را برطرف می کنند.

 

 

نگارش شکوائیه
استفاده از مهر نظامی جعلی 
مشاوره حقوقی جعل 
مشاوره حقوقی کیفری 
درباره ما 

 

مجازات جعل امضا

مجازات جرم جعل امضا امری قطعی و اجتناب ناپذیر است. طبق دو ماده 536 و 532 قانون مجازات اسلامی، مجازاتی برای فرد جاعل در نظر گرفته شده است. این مجازات با توجه به جعل اسناد رسمی و غیر رسمی بودن و نیز با توجه به جرم جعل امضای افراد عادی و کارمندان دولت یا افراد برجسته، متفاوت است. شما می توانید نوع مجازات امضای جعلی را از گروه مشاوره حقوقی تلفنی با یک تماس تلفنی جویا شوید. ولی به طور کلی طبق قانون مجازات جعل اسناد عادی با حبس 6 ماه تا 2 سال افزون بر جریمه نقدی 3 تا 12 میلیون ریال همراه است. اما جاعل اسناد رسمی به حبس 6 ماه تا 3 سال و پرداخت 3 تا 18 میلیون ریال مجازات می گردد. اگر جاعل از کارمندان دولت باشد؛ برای همیشه از کار خود برکنار می شود. ضمن اینکه اگر جرم جعل امضا مربوط به جعل امضای رهبری یا قوای سه گانه باشد؛ مجازات آن، حبس 3 تا 15 سال می باشد.

 

 

مجازات جعل امضا

 

 

آیا مجازات جعل امضا قابل گذشت است؟

باید در نظر داشته باشید که مجازات جرم جعل امضا، قابل بخشودنی نیست. این جرم در قانون مجازات اسلامی، در زمره جرایم غیر قابل گذشت است. بنابراین اگر اثبات جعل بودن امضای فردی روشن گردد؛ طبق قانون کاهش مجازات حبس های تعزیری، هیچ گونه بخششی در کار نیست. چون اعتبار و حیثیت یک فرد، لگدمال شده است. برای این منظور می توانید از امکان مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کرده و با گروه موسسه حقوقی وکلای تلفنی در تماس باشید. بایستی خاطر نشان ساخت که مجازات جرم جعل، قابل تعلیق نیست و متهم ناگزیر به حبس و پرداخت جزای نقدی است. پس در این زمینه هیچ راه گریزی نیست. به طور کلی برای روشن شدن این موضوع می توانید از پرسش و پاسخ فوری حقوقی وکلای تلفنی در خصوص مجازات جرم جعل امضا بهره ببرید. مشاوره حقوقی فوری و 24 ساعته این مرکز در هر پاسی از شبانه روز آماده پاسخ به سوالات شماست. شما می توانید سوالات خود را مستقیما با وکیل حاذق تلفنی مطرح نمایید.

 


سوالات متداول

نظرات

ثبت دیدگاه شما

فوق تخصصی

جدول مشاوره حقوقی فوق تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
10دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
30 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
60 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 350,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
تخصصی

جدول مشاوره حقوقی تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 75,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 120,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 220,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مشاوره حقوقی حضوری 500,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مطالعه اوراق پرونده به همراه 5 دقیقه مشاوره حقوقی توسط وکیل 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
نگارش نامه ها و درخواست های اداری 300,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
5دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری 50,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری دیه توسط وکیل 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز 50,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت

© 2021. وکلای تلفنی . تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد.