مدت زمان پرونده مهریه از صفر تا وصول مهریه

مدت زمان پرونده مهریه از صفر تا وصول مهریه

مدت زمان پرونده مهریه از صفر تا وصول مهریه

مدت زمان پرونده مهریه چقدر است؟ مهریه چیست؟ در چه مواقعی می توان جهت مطالبه مهریه اقدام نمود؟ اولین گام برای مطالبه مهریه چیست؟ داشتن وکیل مهریه جهت مطالبه مهریه چه اهمیتی دارد؟ یکی از دعاوی پرکاربرد و رایج سیستم حقوقی ایران، دعوای مطالبه مهریه می باشد. در همین راستا قانونگذار نیز توجه ویژه ای به مطالبه مهریه داشته و قوانین و مقررات گوناگونی را برای آن وضع کرده است. به همین منظور، همه روزه اشخاص زیادی برای دریافت مشاوره حقوقی مهریه با مشاورین موسسه حقوقی وکلای تلفنی در ارتباط هستند. این افراد سوالات بسیار زیادی را پیرامون مدت زمان پرونده مهریه از ما می پرسند. به همین خاطر تصمیم گرفته ایم در یکی دیگر از مجموعه مقالات موسسه حقوقی وکلای تلفنی ضمن پرداختن به موضوع مدت زمان پرونده مهریه به سوالات دیگر رایج متقاضیان مشاوره حقوقی مهریه که در ابتدای مقاله ذکر گردید، بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

 

هزینه مشاوره حقوقی

مهریه چیست؟

پیش از اینکه به سراغ مدت زمان پرونده مهریه برویم، بایستی به این سوال پاسخ دهیم که مهریه چیست؟ در واقع ازدواج، تکالیف و حقوقی را برای طرفین (زن و مرد) به وجود می آورد. یکی از این موارد که تکلیف مرد و حق زن می باشد، مهریه است. با این اوصاف مهریه را می توان حق مالی زن دانست که منشا آن ازدواج است و وظیفه پرداخت آن بر عهده زوج می باشد. همچنین مهریه باید دارای اوصاف گوناگونی باشد. به عنوان مثال می توان به مال بودن مهریه، قابلیت تملک داشتن آن، عدم تعلق به دیگری و معین بودن مهریه اشاره داشت. همچنین مهریه دارای انواع گوناگونی می باشد که از توضیح تفصیلی آنها در این مقاله خودداری می کنیم. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انواع مهریه از طریق مشاوره حقوقی با متخصصین ما در ارتباط باشید.

 

چه زمانی می توان برای مطالبه مهریه اقدام کرد؟

گام دیگری که پیش از آشنایی با مدت زمان پرونده مهریه بایستی برداشته شود، پاسخ به این سوال است که چه زمانی می توان برای مطالبه مهریه اقدام کرد؟ بسیاری از افراد تصور می کنند که مطالبه مهریه تنها هنگام طلاق گرفتن امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که قانونگذار نظر دیگری دارد. در واقع پس از جاری شدن صیغه نکاح، زن، مالک مهریه می شود. در نتیجه هر موقع که بخواهد می تواند آن را از مرد مطالبه کند. ماده 1082 قانون مدنی، صراحتا به این موضوع اشاره دارد و عنوان می کند: «به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید».

 

 

 

مطالبه مهریه 1403

 

 

همچنین بایستی بدانید که تمکین یا عدم تمکین زن هیچ تاثیری در مطالبه مهریه نداشته و مرد موظف است آن را پرداخت نماید. البته بایستی توجه داشته باشید که اگر زن به صورت تمام و کمال مهریه خود را به شوهرش بخشیده باشد دیگر نمی تواند جهت مطالبه مهریه اقدام نماید. در آخر باید بگوییم، اگر قصد طرح دعوای مطالبه مهریه را دارید و مدت زمان پرونده مهریه برای شما مهم می باشد بهتر است با وکیل مهریه در ارتباط باشید. شما می توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی از برترین وکلای ایران با شماره 09212242670 و یا 02147625900 تماس حاصل نمایید.

 

اولین گام برای مطالبه مهریه چیست؟

یکی از مهمترین سوالاتی که متقاضیان مشاوره حقوقی مهریه از مشاورین موسسه حقوقی وکلای تلفنی می پرسند این است که اولین گام جهت مطالبه مهریه چیست؟ در پاسخ به سوال مذکور بایستی به روش های مطالبه مهریه اشاره داشته باشیم. در واقع به صورت کلی مهریه را می توان از دو طریق اخذ نمود: گرفتن مهریه از دادگاه یا شورای حل اختلاف، مطالبه مهریه از اجرای ثبت.

حال هر کدام از روش های فوق الذکر جهت مطالبه مهریه دارای مراحل گوناگونی می باشند. به عنوان مثال اولین مرحله در روش اخذ مهریه از طریق دادگاه یا شورای حل اختلاف، نگارش دادخواست مطالبه مهریه می باشد. این کار بایستی الزاماً توسط یک وکیل مهریه کاربلد انجام گیرد. در همین راستا شما می توانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی با متخصصین موسسه ما در ارتباط باشید. در روش دوم نیز اولین مرحله این است که با در اختیار داشتن اصل عقدنامه یا کپی آن به دفتر ازدواجی که ازدواجتان در آن ثبت شده مراجعه نمایید.

 

 

مشاوره حقوقی اعسار مهریه 
مشاوره حقوقی خانواده 
دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز 
درباره ما 

 

 

مدت زمان پرونده مهریه از صفر تا وصول مهریه

یکی از مهمترین دغدغه های متقاضیان مطالبه مهریه که در جلسات مشاوره حقوقی مهریه از متخصصین ما پرسیده می شود این است که مدت زمان پرونده مهریه چقدر خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم به صورت کلی نمی توان زمان دقیقی را برای مدت زمان پرونده مهریه تعیین نماییم. چرا که این موضوع به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. از جمله عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان پرونده مهریه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • توجه به انواع مهریه و نوع مهریه درخواستی.
 • حضور یا عدم حضور وکیل در پرونده.
 • زمان درخواست مهریه.
 • توانایی مالی زوج هنگام پرداخت.
 • میزان مهریه.
 • نوع طلاق در مواردی که مهریه هنگام طلاق درخواست می شود.
 • نوع روش انتخابی جهت مطالبه مهریه.

 

 

 

مشاوره حقوقی مهریه

 

 

اهمیت داشتن وکیل در پرونده مطالبه مهریه

سوال مهم دیگر این است که برای مطالبه مهریه چرا باید از وکیل کمک بگیریم؟ در پاسخ به سوال مذکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تسریع مدت زمان پرونده مهریه و رسیدگی به آن.
 • ارائه راهکارهای کارآمد، حقوقی و اصولی توسط وکیل مهریه.
 • اخذ تمام و کمال مهریه.
 • عدم نیاز به حضور در دادگاه یا پیگیری مراحل مطالبه مهریه توسط متقاضی.

همانطور که ذکر کردید داشتن وکیل جهت مطالبه مهریه بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا شما می توانید با بهترین وکیل مهریه در موسسه حقوقی وکلای تلفنی از طریق مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان در ارتباط باشید. لازم به ذکر است که خدمات حقوقی وکلای تلفنی به صورت شبانه روزی و در تمامی ایام هفته حتی تعطیلات رسمی ارائه می گردد.

 

 

 

 


سوالات متداول

نظرات

دانیال جمشیدی پور

در امور حقوقی و کیفری که در دادگاه مطرح میشود نمیتون زمان دقیقی برای به نتیجه رسیدن موضوع پیشبینی کرد


امین چراغی شیخ آباد

سلام و عرض ادب یکی از روش های قانونی مطالبه مهریه، دادگاه می باشد. به طور معمول مهریه هایی با مبالغ بالا از طریق دادگاه مطالبه می شوند. مطالبه مهریه از طریق دادگاه دارای مراحل قانونی مشخص است. طرح شکایت مهریه از طریق دادگاه اصولا اندکی زمان بر است و برای آن نمی توان مدت زمان مشخص در نظر گرفت. از زمان شکایت زوجه تا اعلام رای نهایی توسط دادگاه چندین ماه ممکن است طول بکشد. رسیدگی به پرونده های مربوط به مهریه در سال های اخیر نسبتا طولانی است. شاکی تا صدور رای نهایی از طریق دادگاه باید مدت زمانی را انتظار بکشد. برخی از پرونده های مطالبه مهریه ممکن است در طول 1 تا 2 ماه به نتیجه برسند و رای نهایی در این بازه زمانی صادر خواهد شد. هنگام رسیدگی به پرونده های مهریه برخی عوامل ممکن است زمان مورد نیاز برای رسیدگی به آن را افزایش دهند. لازم به ذکر است که زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این شکایات تا حد زیادی به نوع شکایت وابسته می باشد و ممکن است از حد معمول زودتر یا دیرتر به نتیجه برسند.


فاطمه عمادی

باسلام،، زمان در مسئله مهریه امر مهم و ضروری است پیگیری درست و منظم پرونده، همچنین آشنایی با قوانین و مقررات یکی از اصلی ترین مسائل در خصوص دعوی مطالبه مهریه میباشد مراجعه به اداره ثبت و استعلام اموال ثبت شده و قبل از آن اخذ استعلام از دفتر اسناد رسمی و یا روند پیگیری و طرح دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده نیاز به داشتن علم و آگاهی در این خصوص را میطلبد.


فاطمه علی زاده

با سلام برای مطالبه مهریه از ۲ طریق می توان اقدام کرد اگر زوج دارایی اعم از ملک و ماشین حساب بانکی …داشته باشد می توان از طریق اداره ثبت اقدام می کرد و بعد از توقیفو برگذاری مزایده مهریه را پریافت نمود و اگه دارایی ثبتی وجود نداشته باشد ک توقیف گردد از طریق ثبت دادخواست در دادگاه می توان اقدام نمود


رحمنی

ماده 1082 قانون مدنی، صراحتا به این موضوع اشاره دارد و عنوان می کند: «به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید».


محمد نوربخش

در ماده 1078 قانون مدنی مهریه در معنای هر چیزی که مالیت داشته باشد و شخص بتواند آن را تملک نماید، بیان شده است. مهریه که صداق هم نامیده می شود باید دارای ارزش مالی باشد و قابلیت تبدیل شدن به پول و ارز رایج کشور را داشته باشد. موضوعات نامتعارف که ارزش پولی ندارند مانند بال مگس را نمی توان به عنوان صداق مطالبه شوند. به بیان دیگر مهریه فقط باید شامل موضوعاتی باشد که دارای منفعت و سود عقلانی و شرعی هستند و قابلیت تبدیل شدن به پول را داشته باشد. براساس ماده 1080 قانون مدنی میزان مهریه باید به نوعی تعیین شود که طرفین میزان حدودی را بدانند و ابهامی وجود نداشته باشد. میزان مهریه با توافق زوجین مشخص می شود. معلوم نبودن مهریه از نظر قانونی قابل قبول نیست، هرچند زوجین می‌توانند تعیین میزان مهریه را به بعد از وقوع عقد موکل نمایند که این موضوع نیز دارای شرایط خاصی است. تعیین میزان مهر می تواند به شوهر یا شخص ثالثی واگذار شود، در این صورت شوهر یا شخص ثالث می توانند هر میزانی را تعیین نمایند. اما اگر این امر به زوجه سپرده شود زوجه نمی تواند بیشتر از میزان مهرالمثل را مشخص نماید دائم مهریه و مقدار آن با توافق طرفین مشخص می گردد. در عقد موقت تعیین مهریه الزامی است. تعیین نکردن مهریه در عقد موقت، عقد را باطل می نماید. اما در عقد دائمی زوجین می توانند تعیین مهریه را به بعدا موکول نمایند و مشکلی در این باره وجود ندارد. به محض جاری شدن عقد زن مالک مهریه می شود و هر زمانی که بخواهد می تواند برای دریافت آن درخواست قانونی نماید. به بیان دیگر، درخواست پرداخت مهریه منوط به طلاق و جدایی نیست و در طول زندگی مشترک و زمانی که هیچ مشکلی بین زوجین وجود ندارد، نیز زوجه می تواند مهریه را مطالبه نماید.


مجید شیخی

با سلام مهریه دارای اوصاف گوناگونی میباشد. به عنوان مثال می توان به مال بودن مهریه، قابلیت تملک داشتن آن، عدم تعلق به دیگری و معین بودن مهریه اشاره داشت. همچنین مهریه دارای انواع گوناگونی می باشد


M.j sheykhi

از جمله عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان پرونده مهریه می توان به موارد زیر اشاره داشت: توجه به انواع مهریه و نوع مهریه درخواستی. حضور یا عدم حضور وکیل در پرونده. زمان درخواست مهریه. توانایی مالی زوج هنگام پرداخت. میزان مهریه. نوع طلاق در مواردی که مهریه هنگام طلاق درخواست می شود. نوع روش انتخابی جهت مطالبه مهریه.


قجری

مراحل “مطالبه مهریه” به دو روش زیر امکان پذیر است: 1. از طریق اداره ثبت: در این روش، زن باید با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک محل سکونت شوهر، درخواست صدور اجراییه مهریه کند. اداره ثبت پس از بررسی مدارک و احراز هویت زن، اجراییه مهریه را صادر می کند. پس از صدور اجراییه، زن می تواند با مراجعه به دفتر اسناد رسمی، اموال شوهر را توقیف کند. اموال توقیف شده به مزایده گذاشته می شود و مبلغ حاصل از مزایده به عنوان مهریه زن پرداخت می شود. 2. از طریق دادگاه: در این روش، زن باید با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست مطالبه مهریه را تنظیم و ثبت کند. دادخواست مطالبه مهریه باید حاوی اطلاعات زیر باشد: مشخصات زن و شوهر میزان مهریه تاریخ عقد نکاح دلایل مطالبه مهریه دادگاه پس از بررسی دادخواست و مدارک، حکم به پرداخت مهریه صادر می کند. حکم دادگاه قطعی و لازم الاجرا است. در صورتی که مرد از پرداخت مهریه خودداری کند، زن می تواند با مراجعه به اجرای احکام مدنی دادگاه، حکم دادگاه را اجرا کند.


قاسم رفعتی

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت ابتدا زوجه با در دست داشتن مدارک شناسایی از جمله سند ازدواج و کارت ملی/ شناسنامه به دفتر ثبت ازدواجی که عقد آن ها را ثبت نموده مراجعه کند. و تقاضای صدور برگ اجرای مهریه برای اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه می نماید.سردفتر مرجع مربوطه طبق ماده ۵ آیین نامه با احراز هویت درخواست کننده و این که صلاحیت و اهلیت برای درخواست صدور اجراییه مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت را دارد یا خیر. و بعد از بررسی های صورت گرفته مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت را در فرم های چاپی مخصوص تنظیم می نماید و موظف است یک نسخه از آن را از طریق پست برای زوج ارسال نماید. تا زوج از تقاضای مطالبه مهریه زوجه و مهلت پرداخت آگاهی یابد.


راضیه دهقان

سلام و عرض ادب با توجه به سند ازدواج یا رونوشت ازدواج برای اینکه اجرئیه صادر شود به دفتر خانه ایی که عقد کردند اجرئیه صادر سپس برای به اداره ثبت جهت تشکیل پرونده و استعلامات دارایی زوج سپس ارجاع به ثبت دادخواست مهریه


محمد مومنی

مهریه مالی است که به سبب عقد نکاح، زوج به زوجه می پردازد. این مال می تواند به صورت وجه نقد، سکه، طلا، جواهر و یا هر چیز دیگری باشد که بین زوجین توافق شده باشد. مهریه حق قانونی زوجه است و او می تواند در هر زمانی، چه در زمان ازدواج و چه پس از طلاق، آن را مطالبه نماید.


وحید فراست

در امور حقوقی و کیفری و مراجعات به دادگاه ها نمی توان زمان دقیقی برای مختومه شدن پرونده پیش بینی نمود


محمد صادق تیغ نورد

با سلام و احترام؛ یکی از مسائی که محاکم دادگستری را درگیر خود نموده است بحث مربوط به وصول مهریه برای بانوان است . همه ما می دانیم که زوجه به محض انعقاد عقد مالک کل مهریه می گردد و اگر رابطه زناشویی با زوج برقرار نماید می تواند برای مطالبه کل مهریه از طریق دادگا یا اداره ثبت اقدام کند و اگر قبل از داشتن رابطه اقدام به وصوا مهریه نماید مستحق نیمی از آن خواهد بود . نکته جالب تر اینجاست که زوجه می تواند حتی از ایفای وظایف زناشویی و تمکین خودداری نموده و از حق حبس خویش هم استفاده کند لذا مبحث مربوط به مهریه بسیار جدی بوده و نیازمند مداقه و هوشیاری فراوان است . در رویه امروز جامعه ما هرگاه زوجه قصد مطالبه مهریه را داشته باشد ابتدا به دفترخانه ازدواج مراجعه نموده و بعد از اخذ گواهی به اداره ثبت و قسمت اجرا مراجعه می کند در این زمان اگر زوج مالی جهت توقیف داشته باشد آن را معرفی نموده و این مال که می تواند منقول یا غیر منقول باشد توقیف می گردد ، بعد زا آن فرصت ده روزه ای به زوج جهت پرداخت مهریه داده می شود و اگر زوج نتواند مهریه همسر خویش را پرداخت کند فرایند مزایده جت پرداخت مهریه آغاز خواهد شد . باید دانست که مطالبه مهریه مانند هر کار دیگری باید از راه و روش قانونی خود انجام پذیرد ، از روند دادرسی مهریه گرفته تا مطالبه آن به نرخ روز و سایر موراد مورد نیاز، به دلیل اهمیت بالای این مساله و اینکه اگر کسی به حقوق مالی خود آشنا نباشد ممکن است که در هزار توی محاکم قضایی سرگردان شده و نتواند به مطلوب خود دست یابد توصیه اکید ما این است که از وکلای کارکشته موسسه وکیل تلفنی بهره جسته و بعد از مشورت و راهنمایی ایشان نسبت به احقاق حقوق خود اقدام نمائید.


ثبت دیدگاه شما

فوق تخصصی

جدول مشاوره حقوقی فوق تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
10دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
30 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 280,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
60 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 350,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
تخصصی

جدول مشاوره حقوقی تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 120,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 170,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 260,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 300,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مشاوره حقوقی حضوری 1,000,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مطالعه اوراق پرونده به همراه 5 دقیقه مشاوره حقوقی توسط وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
نگارش نامه ها و درخواست های اداری 500,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
5دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری دیه توسط وکیل 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت

© 2021. وکلای تلفنی . تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد.